Skip to main content
Esiletõstetud video

SAPTK avaldas haridusliku lühifilmi inimelu pühadusest ja abordist

Autor 8. juuni 2023juuni 26th, 2023Kommentaarid puuduvad

Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) avaldas haridusliku dokumentaalfilmi “Õigus elule”, mis keskendub elu pühadusele ning abordiprobleemi teadvustamisele. 

Film on üles ehitatud intervjuudele inimestega, kes kõik käsitlevad küsimusi seonduvalt sündimata laste eluõiguse ja abordiga oma valdkonnast või isiklikust kogemusest lähtuvalt.

Neljakümne seitsme minuti pikkuses filmis räägivad vandeadvokaat Risto Agur, EKRE esimees Martin Helme, SAPTK nõukogu esimees Markus Järvi, muusikud Tõnu ja Piret Laikre, SAPTK Elukultuuri Instituudi juhataja Maria Madise, ämmaemand Annika Paja, Pärnu linnavolikogu liige Agens Pulk ning SAPTK juhataja ja riigikogu liige Varro Vooglaid.

Film algab osutusega tõsiasjale, et me elame täna ühiskonnas, kus neid, kes on kaotanud oma elu enne sündi on rohkem kui neid, kes on saanud võimaluse elada. Eestis tapetakse täna abordi teel iga viies laps enne sündi — see on rohkem kui 3000 last aastas, rohkem kui 300 000 last alates taasiseseisvumise ajast ja rohkem kui poolteist miljonit alates 1956. aastast, kui abort Eesti territooriumil seadustati. 

Sellest kurvast reaalsusest lähtudes arutletakse filmis selle üle, kuidas oleme tänasesse olukorda jõudnud, vaatamata kaasaegses teaduses selgelt kinnitatud faktile, et inimese elu algab eostumise hetkel; vaatamata ka põhiseaduslikule kaitsele, mida meie riik on kohustatud tagama võrdselt kõikide inimeste elule ning vaatamata ajatutele moraaliseadustele, mis kinnitavad, et elu on püha.

Filmis toonitatakse, et ühelt poolt on tegemist massilise teadmatusega inimese sünnieelse elu reaalsuse kohta, mida tuleb tingimata püüda parandada. Teisalt on aga meie ühiskondlikus arusaamas üha enam seksuaalsuhted lahutatud lastest ehk nende suhete loomulikust viljast. Mõtteviis, mis lubab piiramatuid seksuaalsuhteid ilma igasuguse valmiduseta pühenduda abielule, luua perekond ning võtta selles armastusega vastu lapsi, soodustab aga vastutustundetuid seksuaalsuhteid ning eeldab abordi kättesaadavust. 

Samas avaldatakse filmis lootust, et kui ühiskond võtab omaks kaks olulist tõde — esiteks selle, et inimene on inimene eostumise hetkest ja et hiljem ei toimu tema arengus ühtegi sündmust, mis teeks temast rohkem inimese kui ta seda oli varem ning ka selle, et süütut inimest ei tohi tappa — siis on aborti lubavalt kursilt lihtne teha kannapööre elupooldavas suunas. Elu austav hoiak on ju tegelikult iga inimese südamesse kirjutatud, ükskõik kui maha tallatud see eluvastaste loosungite poolt on, mis omakorda annab lootust meeleparanduseks ja pöördumiseks.

Filmi kokkuvõtteks jääb kõlama üleskutse vaatajatele olla Eesti ühiskonnas inimelu pühaduse kaitsjaks ning kõikide nende tuhandete laste kaitsjaks, kes iseennast kaitsta ei saa. 

Filmi teostas noor videograaf Andreas Koppa, kelle jaoks see on juba teine dokumentaalfilm koostöös SAPTK-ga. Esimene lühifilm kandis pealkirja „Perekond – rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alus” ning see avaldati käesoleva aasta märtsis. 

„Õigus elule“ on vabalt kättesaadav portaali Objektiiv, Elukultuuri Instituudi ning mõlema YouTube’i kanali vahendusel. 

Täname südamest SAPTK toetajaid, kelle rahalisel panusel film valmis. Kutsume kõiki üles filmi jagama oma lähedaste, sõprade ja kolleegidega, et sõnum inimelu pühadusest jõuaks võimalikult paljude inimesteni.

Maria Madise

Maria Madise on SAPTK Elukultuuri Instituudi juhataja.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.