Soome parlament hääletas neljapäeval reformi poolt, mis lihtsustab naiste ligipääsu abordile. Kui varasemalt oli Soomes oma lapse sünnieelseks tapmiseks vaja kahe arsti heakskiitu, siis tulevikus piisab ainult ühe arsti nõusolekust. Samuti pole tulevikus vaja oma abordiotsust enam põhjendada.
Uue abordiseaduse eelnõu poolt hääletas 125 parlamendisaadikut 200-liikmelisest Soome parlamendist Eduskund. Eelnõu vastu hääletas 41 saadikut. 32 saadikut puudus ning üks jättis hääletamata, vahendavad Euronews ja YLE.
Hetkel kehtiva seaduse kohaselt, mis pärineb aastast 1970, vajavad naised enne oma sündimata lapse tapmist kahe arsti nõusolekut. Pärast eelnõu vastuvõtmist vajavad naised abordi sooritamiseks aga ainult ühe arsti heakskiitu.
Soome kodanikud võivad peagi nõuda meditsiinilist aborti kuni 12. rasedusnädalani, toomata selleks täiendavaid põhjendusi. Eelneva seaduse kohaselt oli vaja abordi sooritamiseks tuua kas sotsiaalne või majanduslik põhjendus.
Enne reformi kehtisid seega Soomes Põhjamaade kõige tugevamad abordipiirangud.
Uus abordiseadus hakkab tõenäoliselt kehtima 2023. aasta alguses, sõltuvalt sellest, millal sellega seotud seaduste muudatused rakenduvad.
Abordireform sai alguse sellest, kui kohalik Feministide Ühing käivitas 2020. aastal kampaania abordiseaduste leevendamiseks ning kogus selleks kokku üle 50 000 allkirja.
Eelmisel aastal tapeti Soomes sünnieelselt umbes 7600 last.
Toimetas Martin Vaher
Artikkel avaldati algselt portaalis Objektiiv.