Vastureaktsioonid sooideoloogia propageerimisele
Viimastel aastatel on mitmed meditsiiniorganisatsioonid maailmas andnud välja hoiatusi soosegaduse kergekäelise tunnustamise vastu, viidates ohtudele, mida meditsiiniline sekkumine laste vaimsele ja füüsilisele tervisele kaasa toob. Prantsuse Meditsiiniakadeemia hoiatas 2022. aastal puberteedi blokeerijate kasutamise eest, tuues välja, et soosegadus noorte seas on „epideemia-sarnane“.[1] Samamoodi Rootsi,[2] Soome[3] ja Norra[4] on andnud ametlikke hoiatusi puberteedi blokeerijate, vastassugupoole hormoonide ja soosegaduses noortele tehtavate lõikuste vastu, kummutades väited, et sellisteks meditsiinilisteks sekkumisteks võib leida alust teadusuuringutest.
Üha enam on tõendeid ka selle kohta, et puberteedi blokeerijad põhjustavad pikaajalisi terviseprobleeme, nagu pöördumatu viljatus, luude kasvu kahjustamine, jms. Seda on nüüdseks tunnistanud ka mitmed meditsiiniprofessionaalid, sealhulgas Ameerika Lastearstide Akadeemia (AAP).
Väide, et nn soovahetus aitab soodüsfoorias lapsi enesetapust säästa, on samuti üha rohkem kahtluse alla seatud. Oma raamatus When Harry Became Sally, toob autor Ryan Anderson välja, et soovahetus ei leevenda enesetapu probleemi nende seas, kes ennast transsoolisena määratlevad. Inimestel, kes on nn soovahetuse läbi teinud, on hoopis 19 korda kõrgem enesetapurisk, mistõttu tuleks küsida, kas meditsiiniline sekkumine on probleemide lahendus või pigem võimendab neid ning põhjustab uusi.
Ka Suurbritannia terviseeksperdid on leidnud, et tõendid pöördumatute mõjudega medikamentide ohutuse kohta ei ole olnud usaldusväärsed.[5] Kurikuulus Tavistocki kliinik Londonis suleti pärast uurimist, mis tuvastas, et lapsi suunati liiga rutakalt oma sugu „vahetama“.
Nii Euroopa riikides kui ka USA-s jõustavad vastureaktsiooni sooideoloogia propagandale eeskätt soosegaduse läbi teinud noored, esitades hagisid arstide vastu, kes olid valmis nende sugu „vahetama“ enne kui nad võisid seaduslikult suitsetada, alkoholi tarbida või autot juhtida. Nad küsivad, miks lubati neil oma terve keha pöördumatult sandistada, enne kui nad tohtisid sellele teha tätoveeringu. Ajal, mil neil puudus küpsus ja tugi, et oma segaduse tegelikku sisu mõista, võeti neilt igaveseks võimalus astuda tervesse abiellu ja luua perekond. Pikaajaliste mõjude kohta on selles valdkonnas veel väga vähe teadmisi.
Paraku on ka rohkelt näiteid sooideoloogia üha jultunumast võidukäigust. Mõnes riigis jäävad lapsevanemad ilma igasugusest seaduse kaitsest, kui nende alaealine laps avaldab soovi „vahetada“ oma sugu. Näiteks Šotimaal valmistatakse ette seaduseelnõu, mille alusel saaks vangistada lapsevanemad, kes oma lapse valitud sugu ei tunnusta. Kuigi kolmeteistkümnes USA osariigis on laste „soovahetus“ keelatud ning mõnes teises püütakse seda piirata, ei ole mitmes osariigis vanematel seaduse ees mingit alust oma lapsi kaitsta. Nt New York’i, New Jersey ja Kalifornia osariikides on koolide ametlik poliitika tunnustada lapsi nende soodüsfoorias – anda talle uus nimi ja suunata ta kasutama vastassugupoole tualettruumi ilma vanemaid sellest teavitamata. Protesteerivad vanemad riskivad sellega, et soosegaduses laps lõikab nad enesest ära, sest seaduse silmis on nemad oma lapse heaolu ohustajad. Kanadas toob selline olukord kaasa riski lapsest ilma jääda, eriti, kui õhus on hooldusõiguse küsimus ning vanemad on erineval positsioonil lapse soo „tunnustamise“ osas.
[1] Press release of the French National Academy of Medicine, “Medicine and gender transidentity in children and adolescents”, 24.02.2020.
[2] Raymond Wolfe, “Sweden recommends against puberty blockers for children in setback to trans movement”, 25.022022; Jonathon van Maren, “Prominent Swedish hospital ends use of puberty blockers”, 6.05.2021.
[3] Jonathon van Maren, “Finland is protecting children from puberty blockers”, 10 August 2021.
[4] Jonathon van Maren, “Another European country just dealt a devastating blow to the transgender movement”, 13.03.2023.
[5] NHS, “NHS announces independent review into gender identity services for children and young people”, 22.09.2022.